26 Ağustos 2009 Çarşamba

Egzama Hastalığı ve Tedavisi

Egzama Hastalığı bir mikrobun bulunmadığı iltihaplı bir rahatsızlıktır. Kızarıklık, kaşıntı, pullanma kepeklenme, sulantı, sızıntı gibi bulgularla başlayan egzamada en temel belirti kaşıntı kızarıklık olarak bilinmektedir. Egzamalar çok değişik formları vardır. Ailesel egzamalar, içsel egzamalar, temas egzamaları, hatta kepek problemlerine yol açan bir egzama türü bile vardır.

Egzama her yer de görülebilen bir rahatsızlıktır. Sırt, boyun, yüzde, ellerde, bacaklarda, saçlarda da görülmektedir. Bebeklerde en başta yüzde görülmekte yaş ilerledikçe emekleyen bebeklerde dizlerde görülme riski artmaktadır. Temas egzamaları ilk gözde başlayarak göz kapağında kuruluk, kaşıntı, pullanma gibi bulgular olur.

Egzamanın belli dönemlerin de kuruluk ve çatlama belirtileri en belirgin özellikleridir. İlk dönemde kızarıklık kaşıntı başlar. Su toplamasıyla devam ederek devam edecektir. Hastalık ilerlerse kuruma çatlama gibi daha geç bulgular ortaya çıkar. Egzamalar en çok mantar hastalıkları ile karışmakta olup bunu ayırmak gerekli görülmektedir. Sedef hastalığı ile de karıştırıldığı görülmektedir. Sedefte de pullanma kızarıklık gibi belirtiler olduğu için bu karışıklığı ilk gördüğümüz anda bir cilt uzmanına gitmemiz gerekmektedir.

Egzamanın tedavisi ise kronik olan hastalık olduğu için kesin tedavisi olmayan hastalıklar arasındadır. Birçok yan faktör egzama oluşumunu etkilemektedir. İlaçlarla ve birtakım önlemlerle kontrol altına alına bilecek olan bu rahatsızlar kepek egzamasında şampuanlarla önlenebilir. Bazı ilaçlarla da yada yeni bulunan yöntemlerle egzama kontrol altına alınmaktadır. Hasta belli bir yaştan sonra rahatsızlığında gerileme olacağı kanıtlanmıştır.

Bundan başka koruyucu nemlendirici ürünleri kullanarak hastalığın tedavisin de yardımcı olarak kullanabilir. Fakat kullanılan ürünler doktor tavsiyesinde olması gerekmektedir yanlış kozmetik ürün kullanımı da egzamayı tetikleye bilmektedir. Sadece ilaçlar değil hastanın yaşam biçimi de değiştirmek gerekebilir hatta yeni bir iş yeni bir ortamda yaşaması bile gerekebilmektedir.

Tedavi sadece ilaçla yapılacak bir sorun değil tüm yaşamıyla ilgili bir sorundur. Ellerini çok yıkayan biri ellerini daha az yıkayabilir. Bazı insanlar sırf ellerini fazla yıkadıkları için egzama olurlar. Aslında çok yönlü bir hastalıktır. İlaçlar işe yaramadığında foto terapi yöntemi de kullanabilmektedir. Güneş ışığından yararlanmakta egzama azaltan nedenlerdir. Bazı doktorlar yazları hastalarını sahilde güneşlenerek iyi geleceğini söylemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder