25 Ağustos 2009 Salı

Viski İçmek ve Viski Mezeleri

Viski aslında hiç karışım olmadan sek içilen bir içkidir. İçine renkli boyalı meyve suları çeşitli katkı maddeleri kola gibi maddeler konmamalıdır. Viskinin kendini özgü kokteylleri vardır fakat bunlarda klasikleşen kokteyllerdir. Viski karışım içkisi olmayıp klasik ve çok kaliteli bir içkidir.

Viskiye saygı gösterilerek içilmesi gereken bir içkidir. Lüzumsuz yere çok fazla buz konmaz. Hatta bazı viskilere hiç buz konmaz. Viskiye saygı göstermek onun tadını önemsemek ve o tadın kıvamına varmak gerekir. Dünyanın en saygın en seçkin içkileri arasındadır.

Viskinin Kaliteli oluşunu ise anlamak için öncelikle açık yada kapalı renk içkileri ele alırsak açık renk hafif koyu renk ağır diye bir tabir yoktur. Böyle bir şey söz konusu değildir. Viskiler birkaç yıl fıçıda kaldığında altın sarısı bir renk alıyorlar. Bu şişelere daha sonrasında karamel katılarak satışa sunuluyor. Bu karamel yasal bir uygulamadır. Aslında her markanın rengi karameline göre kendine özgü bir renktir.

Viskide renk bir kalite unsuru değildir. Damağınızda size özel lezzetler yaşatması ve tadında ve kokusunda rahat olması, boğazı yakmaması gibi kendinize göre güzel olanı seçmek daha iyidir. En önemli kriter ise içtikten sonra baş ağrısı yapmamalıdır. Viskilerin daha çok yıllanmış olanlarının tercih edilmesinin sebebi rahat içiminden ve kalitesinin artmasından dolayıdır. 3 5 yıl arasında bekletilen viski buz ile tüketilirken sek içilmesi gereken viski 12 yıl ve daha uzun süreli içkilerdir.

Viski yanında tüketilen yiyecekler arasında tuzlu ve küçük çerezler tüketilmesi gayet iyi bir tercihtir. Ayrıca balık tüketilmesi de lezzet açısından iyi bir mezedir. Ünlü bir viski uzmanına Türkiye de ki tatlar arasında viski yanında tüketilecek mezeleri saydığında lahmacun, balık ve yengeç çok iyi meze olduğunu söylemiştir. İrlanda halkı viskiyi bira ile tüketmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder